Sestry a bratři vltavané, vážení hosté,
setkáváme se opět na výroční schůzi našeho spolku Vltavan Davle, abychom také zrekapitulovali rok 2024. Byl to rok plný krásných akcí, na které budeme jistě všichni dlouho vzpomínat.
V prvním čtvrtletí roku 2024 proběhly tyto akce
-
V zimních měsících leden a únor probíhaly každoroční brigády na vyřezávání navigace na březích Vltavy. Opět jsme se zúčastnili jednání valných hromad Vltavanu Praha, Štěchovic, Purkarce a Dělnické besedy Havlíček Řevnice. Naši zástupci se také zúčastnili jednání VH SDH Davle, Sloup, Bojov a Slavoje Davle.
-
24. února se konala v Drtinově galerii chotilského infocentra přednáška
o voroplavbě „Voroplavba a její cesta na UNESCO“ s promítáním obrázků
v rámci pořádaného přátelské setkání fandů a pamětníků zaniklé Vltavy. Přednášel předseda našeho spolku Josef Bílek a jako obvykle se přednáška setkala s velkým zájmem.
-
Pietně jsme se rozloučili s naším oblíbeným bratrem Pepou Laskonkou, který nás neočekávaně tragicky opustil. Na jeho památku jsme na místě nehody položili pamětní desku.
-
Vltavanskou plesovou sezonu jsme zahájili jako již tradičně v Praze
a v Purkarci. Náš tradiční ples se nesl v duchu skvělé nálady, krásných písní a opět s bohatou tombolou a dražbou dvou divočáků.
Ve druhém čtvrtletí roku 2024 proběhly tyto významné akce
-
17. dubna se členové našeho spolku zúčastnili slavnostního otevření nového přístaviště pro malé motorové lodě v Davli u starého mostu.
-
Bratr Tomáš Daněk připravil pro členy a příznivce dvě komentované prohlídky – Vyšehradu a Karlova mostu.
-
4. května proběhlo zahájení plavební sezony na parníku Vltava na trase Praha-Slapy spojené s tradičním položením kytice k soše sv. Jana Nepomuckého ve Slapech.
-
8. května jsme se zúčastnili pietního aktu na uctění památky umučených vězňů u pomníku na Hradišťku a dále u pomníků v Davli a na Sázavě.
-
11. května jsme jako každoročně společně s Městysem Davle oslavili Den matek.
-
17. května jsme se na pozvání města Písek zúčastnili vernisáže výstavy „Sochy z písku v Písku“ na náplavce u Kamenného mostu, která byla věnována tradici vorařství.
-
Dále jsme byli pozváni na velmi zajímavou komentovanou prohlídku SOŠ Jarov Praha, se kterou již 7 let spolupracujeme.
-
Zorganizovali jsme také velmi zdařilý výlet do jižních Čech, Klenčí, Domažlic a do Muzea techniky a řemesel v Koloveči.
-
Poslední květnovou akcí byla pak naše účast na tradičním Ekofest v davelském parku, který pořádá ZŠ Davle. Opět nám pomáhali učni ze SOŠ Jarov, kteří předváděli dětem, jak se připravují kmeny na stavbu voru.
-
8. června se konal již 5. ročník „Den s voraři“ ve spolupráci s muzeem Jílové u Prahy, ve kterém nechyběly ukázky výroby vorečků pod patronací bratra Kliky anebo tradičních vorařských řemesel v kooperaci, opět s SOŠ Jarov. Obohacením pak bylo divadélko bratra T. Daňka a přednáška
„Od vorů k Vltavanu, vznik a odkaz spolku“ -
V červnu zástupci našeho spolku navštívili MŠ ve Slivenci. Hrálo
se loutkové divadélko a stloukaly se s dětmi naše oblíbené vorečky. -
22. června jako součást oslav 120 let Dělnické besedy Havlíček Řevnice se v průběhu května a června postavily na řece Berounce dvě vorové tabule. Na stavbě se podíleli zejména bratři z Purkarce, Řevnic a také učni ze SOŠ Jarov Praha se svým mistrem Petrem Voráčem.
Při této příležitosti se konal také rekvalifikační kurz „Vorař-stavitel vorů“. Závěrečné zkoušky úspěšně dokončilo 13 zájemců. Celou tuto akci natáčela Česká televize pro pořad „Zázraky přírody“ s moderátory Marošem Kramárem a Vladimírem Kořenem, který se vysílal v lednu letošního roku.
Prezident Mezinárodní vorařské asociace Frank Thiel přidělil městu Řevnice titul „Vorařská obec“, předal certifikát a vlajku do rukou starosty města. Nakonec byl prezidentem Mezinárodní vorařské asociace jmenován náš bratr Josef Bílek prvním čestným členem Mezinárodní vorařské asociace.
Ve třetím čtvrtletí roku 2024 proběhly následující akce
-
23. 7. se konala v Písku beseda s občany, kde bratr Daněk vyprávěl o vzniku plaveckých spolků a bratr Bílek o zápisu do UNESCO.
-
Na přelomu července a srpna navštívila delegace ve složení bratrů Bílek a Camplík Magdeburg v Německu, kde pořádala Mezinárodní vorařská asociace týdenní kurz pro mladé na téma „Stavba voru a plavba“.
-
18. 8. se na pozvání obce Slapy zúčastnila delegace našeho spolku slavnosti Nanebevzetí Panny Marie na Slapech Na Rovínku.
-
31. 8. se konaly v Davli tři zajímavé akce. Nejdříve jsme se zúčastnili slavnostního ukončení rekonstrukce a modernizace veřejného osvětlení v obci. Slavnostního přestřižení pásky se ujali také naši nejmladší členové – sestra Kliková a bratr Řezáč.
Poté následovalo zahájení výstavy „Mosty času: Davle jako Remagen“ s cílem zavzpomínat na natáčení filmu „Most u Remagenu“ v Davli v roce 1968.
Na závěr se konalo slavnostní zahájení stálé expozice místěné v autobusové zastávce na náměstí v Davli. „Historie vorařství, šífařství a parníkářství na řece Vltavě a Sázavě“. Zásluhu na realizaci má náš předseda bratr Bílek.
-
2. 9., v první školní den, se zástupci našeho spolku zúčastnili vítání prvňáčků. I letos dostal od nás každý prvňáček naše krásné vltavanské omalovánky.
-
7. – 14. 9. se konal již tradiční ozdravný pobyt našich bratrů a sester v lázních ve Štúrovu na Slovensku.
V posledním čtvrtletí roku 2024 proběhly tyto akce
-
5. října jsme se vypravili na zájezd do Plzně, kde jsme si mimo jiné prohlédli historické podzemí pivovaru a ochutnali výborné nepasterizované pivo.
-
10. října proběhla další komentovaná prohlídka Vrtbovské zahrady a Kampy s výkladem od bratra Daňka.
-
12. října se konal ve Slapech křest nové knihy od autora Vojtěcha Pavelčíka „Výlet k Vltavě do Svatojánských proudů“.
-
27. října se konala za naší účasti každoroční akce – přátelské setkání hasičů a jejich přátel „Masarykova vatra“ v Klínci.
-
28. října se již tradičně jako každý rok konal zájezd na výlov rybníku Musík. Tentokrát se odpolední posezení s hudbou Míly Vostrého uskutečnilo v Motorestu ve Slapech.
-
2. listopadu jsme společně s bratry a sestrami ze spolku Vltavan Štěchovice a za účasti zástupců pražského Vltavana uctili památku zesnulých, a to davelském a štěchovickém hřbitově.
-
3. listopadu se konala v Praze každoroční Tryzna za utonulé na smutečně vyzdobené motorové lodi Odra.
-
7. listopadu navštívilo naše muzeum 40 zástupců okolních obecních úřadů. Jednalo se o zástupce obcí, které se také chtějí přihlásit do soutěže „O vesnici roku Středočeského kraje“.
-
9. listopadu jsme se zúčastnili v kostele sv. Petra a Pavla ve Slapech „Svatohubertské mše“, na kterou jsme byli pozváni obcemi Slapy a Buš. Tradiční pojetí mše bylo doprovázené sborem lesních rohů, pěveckým sborem a ukázky mysliveckých tradic – kynologie a sokolnictví
-
14. listopadu bratři Bílek, Klika a Daněk navštívili Mateřskou školku ve Slapech. Vyprávěli dětem o vorařích, stavěli společně vorečky a nakonec zahráli oblíbené loutkové divadélko.
-
17. listopadu jsme byli pozváni na Zábavný den v Bojově. Bratři Bílek a Klika a Daněk stavěli s dětmi vorečky a také zahráli loutkové divadélko.
-
26. listopadu jsme byli pozváni generální ředitelkou Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděždou Goryczkovou na prezentaci celoročního projektu „VLTAVA slavná & splavná“. Akce se konala v Praze na lodi CAROLINA. Celý projekt se koná pod záštitou prezidenta republiky, ministra kultury, ministra dopravy, hejtmanky Středočeského kraje a hejtmana Jihočeského kraje. Tento celoroční projekt se koná u příležitosti 150. výročí od prvního uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Cílem projektu je posílení vnímání řeky Vltavy jako kulturní cesty ve všech jejích souvislostech.
-
7. prosince jsme se zúčastnili zájezdu na vánoční trhy do Pasova v Bavorsku.
-
8. prosince se uskutečnil v sále Hotelu Pivovar“ Vánoční koncert zaměstnanců Státní opery Praha“. Na programu byla Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Akci opět zorganizovala naše sestra Miluška Hukaufová.
-
9. prosince pořádal Vltavan Čechy v Národním zemědělském muzeu křest knihy „O vorařství“ která byla vydána za podpory Ministerstva kultury ČR a Muzea hlavního města Prahy. Knihu napsala naše sestra Anita Crkalová.
-
14. prosince náš bratr Petr Popálený zorganizoval prohlídku tajemného podzemí v Praze Hloubětíně do nově opravené a výjimečně otevřené Fejkovy pískovny.
Po tomto nevšedním zážitku jsme navštívili Muzeum pražského Vltavanu na Výtoni.
V prvních měsících roku 2025 jsme pak ještě zvládly tyto akce
-
18. 1. jsme se na pozvání zúčastnili akce Čertovka“. Jedná se o zimní splouvání Čertovky na gumových člunech, a to na téma Čerti a vodníci. Splouvalo se od Čertovky až k nemocnici Na Františku. Vše dopadlo dobře, nikdo se neutopil.
-
18. 1. se naši zástupci zúčastnili jednání VH SDH Slapy.
-
22. 1. se bratr Bílek v doprovodu bratra Camplíka sešli s ministrem zemědělství M. Výbornýma místopředsedkyní PS sestrou Kovářovou. Projednali získání kmenů na stavbu vorové tabule od Lesů ČR k pořádané akci „Vltava slavná a splavná“.
-
25. 1. jsme se zúčastnili jednání valné hromady Vltavanu Praha a též jednání VH SDH Bojov. Ve stejný den se pak večer konala myslivecká zábava v Motorestu ve Slapech. Naše delegace v čele s bratrem Bílkem zde pak domluvila, že místní spolek myslivců nám dodá do tomboly na ples
2 divočáky. -
30. 1. jsme zahájili plesovou sezonu Vltavanů tradičně v Praze, kde naše sestra Hanka Peštová mladší opět získala titul „Královna plesu“.
-
1. 2. Sestry Peštová ml. a st. a dále bratři Dvořák, Popálený a Neužil nás reprezentovali na plesu Vltavanu ve Štěchovicích. Naši bratři vyhráli v tombole divočáka.
-
V zimních měsících leden a únor opět probíhaly každoroční brigády na vyřezávání navigace na březích Vltavy.
Děkuji všem za pozornost.
Vltavanu zdar!
Marcela Soldánová
V Davli 9. března 2025