DEN VLTAVY-neděle 19. března 2023 PRAHA

DEN VLTAVY

Plavby po Vltavě ZDARMA!

Parník Labe po více jak 25 letech opět v Praze

Praha, 24. 2. 2023 – Den Vltavy je zpět! Po třech letech bude sezóna na Vltavě, z Prahy až do Českých Budějovic a Českého Krumlova, opět zahájena plavbami ZDARMA. Členové Vševltavského spolku, kterými jsou vltavští rejdaři, převozníci, provozovatelé půjčoven lodí a šlapadel i sportovní kluby, umožní v tento den všem Pražanům i přespolním zažít kouzlo a romantiku Vltavy téměř po celé délce toku řeky v samém srdci hlavního města. Místa na lodích je nutné si rezervovat na webových stránkách www.vsevltavskyspolek.cz

Tradiční pražská akce pro širokou veřejnost, Den Vltavy, se vrací po dlouhé covidové pauze a letos se bude konat v neděli 19. března. Vševltavský spolek, který sdružuje více než padesát subjektů spjatých s břehy Vltavy a uživateli vodních ploch, připravil celou řadu atrakcí, které se budou odehrávat na vodě i v její blízkosti. Zájemci si tak budou moci vyzkoušet zdarma plavbu na velkých výletních lodích Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychlolodi Nepomuk, jako velké překvapení Dne Vltavy připluje do Prahy parník Labe. K dispozici bude i převozní loď Kazi a Šemík. Šemík bude zajíždět do Českého Yacht Klubu a Yacht Clubu CERE. K dispozici budou pramice půjčovny Slovanka a šlapadla Klubu Lávka.

Bohatý doprovodný program, který potrvá od 9:00 do 16:00 oživí námořnická kapela Matylda – písně plavební, ukázka potápěčského, hasičského i policejního řemesla nebo vodnické hrátky nad hladinou pro nejmenší, občerstvit se bude možné na lodi Pivovar, kde budou pro lidi komentované prohlídky a ochutnávka piva. Vstup bude zpřístupněn pro občany i (A)VOID floating Gallery, kde bude probíhat výstava Kateřiny Komm – V tuhle chvíli jsi dítě. Zdarma bude umožněn vstup do Muzea Karlova mostu nebo na výstavu unikátních fotografií NAVALIS v kobce 17 na Hořejším nábřeží. Návštěvníci si budou moci ve veslařském klubu Slavie zaveslovat na trenažéru nebo na mořském skifu na Náplavce u Hergetovy cihelny s olympionikem Václavem Chalupou. Nebude chybět ani plavba borců České otužilecké unie. PVK oslaví Světový den vody v Muzeu pražského vodárenství, vstup je zdarma.

Akce se letos účastní i člen Vševltavského spolku z Českého Krumlova, Radek Šťovíček, který přiveze do Prahy expozici vorařství a jeden ze svých funkčních vorů, kterými bude vozit zájemce po Čertovce.

Koncept Lanna a člen spolku Jiří Borovka bude při Dni Vltavy vozit návštěvníky na své krásné lodi Sv. Rozálie po vodních kanálech okolo Českých Budějovic, které poprvé v historii splavnil pro veřejnost.

Členové Vševltavského spolku zvou srdečně všechny zájemce o tuto unikátní akci, aby společně prožili okamžiky, které spojují a mají za úkol zpřístupnit všechny aktivity, které vodní plocha Vltavy nabízí.

Vševltavský spolek má za cíl zejména dvě věci – ochranu profesních zájmů členů spolku a současně se my všichni chceme aktivně podílet na ochraně a rozvoji života v oblasti Vltavy a Berounky. I proto pořádáme kromě Dne Vltavy i další kulturní akce, které mají za úkol jediné – vrátit Vltavu místním.“ předseda spolku, Zdeněk Bergman, převozník pražský.

Kontakt: Zdeněk Bergman, převozník pražský, tel.: +420 603 819 947

Kontakt pro akreditace: Žaneta Šímová, tel.: +420 739 556 090, zaneta.simova@prazskebenatky.cz

Do Prahy se vrátí „kolesák“ Labe. Na jeden den, při šestém ročníku Dne Vltavy

Tisková zpráva


Kdysi patřil k pýchám pražské bílé flotily, ale jeho vltavská kariéra skončila potopením pod smíchovským železničním mostem v létě 1997 a odprodejem do Německa. Nyní se (aspoň na jeden den) kolesový parník LABE vrátí po dlouhém čtvrtstoletí do hlavního města – v rámci šestého ročníku Dne Vltavy v neděli 19. března 2023.

55metrový parník LABE si objednala pražská paroplavba v roce 1940, kvůli válečným událostem ho nakonec loděnice Praga dokončila až v roce 1949. Poté byl nasazen na různých vltavských linkách až do roku 1986, kdy byl po poškození kotle s dalšími technickými závadami vyřazen. Kotvil u smíchovského železničního mostu, kde se kvůli prorezavělému trupu 17. srpna 1997 potopil do Vltavy. Nakonec našel záchranu až v Mindenu v Německu, v roce 1998 torzo koupil tamní rozvojový fond a v rámci projektu tvorby pracovních míst obnovil. V roce 2001 pod novým jménem WAPPEN VON MINDEN (Erb Mindenu) vyplul na řeku Weser a Mittelland kanál. Později nesl jméno WESERSTOLZ, na jaře 2022 ho děčínská Labská plavební společnost koupila a přivezla zpět do Čech.

Stálé kotviště už bude mít na Labi, ale jsme moc rádi, že se podařilo s novým majitelem, Ing. Martinem Komrskou, domluvit na aspoň jednodenním návratu LABE na řeku pod Hradčany a Vyšehrad, aby mohli Pražané na chvíli zavzpomínat na školní výlety pod Slapy, lásky či jiné hezké životní události, které na jeho palubě zažili,“ říká za Vševltavský spolek jeden z jeho iniciátorů, Převozník Pražský Zdeněk Bergman. V Praze je v současnosti v nastálo v provozu už pouze jediný původní vltavský parník, další je mnoho let nefunkční, z třetího zbylo jen kasko u Výtoně.

Po třech letech nešťastných přerušení covidových opatření chystá Vševltavský spolek pro rodiny s dětmi Den Vltavy v neděli 19. března 2023. Zájemci se mohou těšit na plavby velkými i malými loděmi zdarma z přístavišť Na Františku, Platnéřská a Výtoň i volný vstup do Muzea Karlova mostu. Den otevřených dveří bude v Muzeu pražského vodárenství v Podolí, přívoz Vyšehrad zájemce převeze do Českého Yacht Klubu a Yacht Clubu CERE, zájemci uvidí zrestaurované kajuty Josefa Rösslera-Ořovského a život jachtařů. Vodnické příběhy budou k vidění v Hergetově cihelně na Malé Straně, českokrumlovská voroplavba povozí po Čertovce, olympijský vítěz Václav Chalupa osobně ukáže své lodě, pro veřejnost budou otevřeny půjčovny lodí Slovanka a Lávka.

Podrobný program bude přiblížen na webu www.vsevltavskyspolek.cz/ a také na facebook.com/vsevltavskyspolek.

Vševltavský spolek byl založen pro ochranu práv „lidí od vody“, a to napříč spektrem účelu využívání a zájmů okolo řeky Vltavy a Berounky. Členové spolku jsou jak subjekty provozující plavbu, půjčovny lodí, sportovní kluby, zájmové organizace, tak i provozovatelé přístavů a majitelé nemovitostí i movitostí na březích řeky a její hladině. Součástí spolku je i odborný výbor, sestavený z odborníků a vodohospodářů, jehož prostřednictvím se spolek vyjadřuje k záměrům státních orgánů a zároveň vyvíjí odbornou činnost. Nedílnou náplní spolku je činnost kulturní a osvětová.

Kontakt: Zdeněk Bergman, převozník pražský, tel.: +420 603 819 947

Kontakt pro akreditace: Žaneta Šímová, tel.: +420 739 556 090, zaneta.simova@prazskebenatky.cz