Sláva nazdar výletu ……………..

Sláva nazdar výletu ……………..

Spolek Vltavan Davle uskutečnil v sobotu 26.května zajímavý a pěkný zájezd. Za hojné účasti Vltavanů, příznivců a dalších zájemců o činnost spolku byla cílem akce návštěva Zámeckého mlýna

v Jindřichově Hradci. Zde jsme byli srdečně uvítáni ředitelem muzea panem Michalem Kotyzou, který nás provedl stálou expozicí a příkladně se nám věnoval.

Prošli jsme RYBNÍKÁŘSTVÍM, prohlédli jsme si originální výpustní zařízení rybníků i nejrůznější předměty denní potřeby tohoto řemesla.

V oddělení LESNICTVÍ jsme se seznámili s historií zdejších lesů, viděli jsme zajímavé nářadí používané ke kácení v lese.

V části VOROPLAVBY jsme obdivovali originální stavbu voru dlouhého 30 metrů a další pomůcky související s činností vorařů. Toto řemeslo mělo na řece Nežárce více jak 100 let tradici.

V přízemí budovy nás zaujala KŘIŽÍKOVA VODNÍ ELEKTRÁRNA z roku 1887. Také fotografie z rodinného alba „Českého Edisona“, ani Křižíkova oblouková lampa neušly naší pozornosti.

Po chutném domácím občerstvení jsme se zájmem sledovali krátké video o stavbě voru, doplněné vzpomínkami některých vorařů.

Následoval volný program a každý účastník zájezdu si podle svého zájmu prohlédl další pamětihodnosti města : Hrad a zámek, Muzeum gobelínů nebo Muzeum Jindřichohradecka,

ve kterém je např. síň nejvýznamnější české operní pěvkyně Emy Destinové. Expozice ukazuje střípky ze života umělkyně světového významu, přibližuje její záliby ( psaní románu, skládání písní,

malování, ale také lov a rybaření…..) Nejvíce nás zaujaly Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Toto monumentální dílo vyráběl autor Tomáš Krýza více jak 60 let.

Plánovaný pozdní oběd jsme měli v Čimelicích, nechyběla ani hudba a zpěv. Po celý den nám přálo také počasí, jízda autobusem byla pohodlná a bezpečná.

Poděkování za velmi pěkně prožitý den patří organizátorům zájezdu předsedovi spolku J.Bílkovi a M. Kolbekové.

Květen 2018 Výbor Vltavanu Davle