Vejvodova Zbraslav 2016

V rámci bohatého programu XXI. ročníku mezinárodního festivalu „Vejvodova Zbraslav“, který se konal v termínu 23. – 25. 9. 2016 zavítala v pátek do Davle kapela 70 er Band z Německa.
Součástí festivalu je soutěžní přehlídka, která je vypsaná pro malé dechové orchestry do 25 hráčů (včetně dirigenta). Orchestry nejsou zařazovány do výkonnostních kategorií, ale musí zařadit do soutěžního programu určenou skladbu – tentokrát to byla skladba Jaromíra Vejvody : „MUZIKO, MUZIKO ČESKÁ“ v orchestrálním provedení (beze zpěvu).
Pro zúčastněné orchestry jsou připravena mimo jiné v programu veřejná vystoupení v okolí Zbraslavi (zpravidla ve Vraném n/Vlt., Jílovišti a Davli) a koncert ve stanu na Zbraslavském náměstí.
Zajištění podmínek pro krátkodobé vystoupení festivalové kapely v Davli a jejich pohoštění májí v režii členové Vltavanu Davle MVDr. František Dolejší a Václav Benda. Přestože autobus s kapelou přijel do Davle s více jak hodinový zpožděním, jeho přijetí i vystoupení bylo příjemné a odehrálo se v přátelské až kamarádské atmosféře. Již sama skutečnost, že si tato kapela přála vystoupit v Davli, byla pro nás více jak 50 účastníků zajímavá. Brzy se ukázalo proč. Dirigentem kapely byl pan Josef Jiskra, který se narodil v roce 1935 v Benátkách – tehdy okres Litomyšl, Po úspĕšném složení absolventských zkoušek na konservatoři (1958) a dvouleté vojenské základní službě, u vojenských hudeb v Prachaticích a Domažlicích nastoupil na místo pozounisty v symfonickém orchestru ve Františkových Lázních, kde však pobyl jen krátce. V Karlovarském symfonickém orchestru od roku 1962 pak hrál v trombonové skupinĕ více než 17 roků.
V roce 1979 se rozhodl vysídlit s celou rodinou do Nĕmecké spolkové republiky, kde se zcela věnoval hudbě a komponování. Založil “Seniorenorchester Hohenlohe” (tento hostoval v kvĕtnu 2006 v klášterních zahradách v Litomyšli a v Benátkách. Pan Jiskra několikrát opustil post kapelníka a posluchačům v krátkosti sdělil v češtině, proč se těšil do Davle. Česko považuje pořád za svůj domov (setkal se zde se sestrou). Teplé počasí, dechová hudba, i přátelské posezení v nás zanechalo příjemné vzpomínky.

Text: MVDr. Eduard Slanec
Foto: Ing. Josef Bílek